Přeskočit na obsah

Benefiční koncert pro Itibo

Nazev CZ
Nazev CZ

Partnerství spolku Lieder Company Prague se společností Salsita Software dalo vzniknout myšlence benefiční řady koncertů, kterou zahájí již 5. února 2023 od 18 hodinClubu Salsita na pražském Smíchově.

Rok trvající válka na Ukrajině zaznamenala velkou humanitární pozornost, avšak neměli bychom zapomínat na další světové problémy, které nezmizely, jen o nich není tolik slyšet. Proto se organizátoři rozhodli tímto projektem podpořit humanitární zdravotnické zařízení Itibo v jiho-západní africké Keni.

Mapa Itibo

Toto zařízení vzniklo na popud českého zdravotníka Aleše Bárty již v roce 2005 a funguje pod záštitou nevládní humanitární organizace ADRA o.p.s. Projekt je zaměřený na poskytování zdravotní péče lidem ze širokého okolí, zvyšování kvality zdravotnické starostlivosti a edukace zdravotnického personálu. Financování projektu je zabezpečeno sponzorskými dary, díky kterým již bylo umožněno zrekonstruování zchátralých ambulancí, laboratoře, i vybudování nových částí jako je zubní ambulance, porodnice, jednotka intenzivní péče či zdokonalení diagnostiky pomocí USG a EKG. Na základě spolupráce s českými lékaři a lékařskými fakultami se do činnosti zapojuje množství lékařů a mediků z celé České republiky. I díky této spolupráci se v Itibu ošetři ročně kolem 9 tisíc pacientů s různým typem zranění, v porodnici se narodí stovky dětí, zajištěna je i preventivní stomatologická péče. Více informací na www.itibo.cz

V roce 2015 vznikl o tomto projektu pro společnost HBO dokumentární film Daleko za sluncem režisérky a kameramanky Olgy Maliřové Špátové. Ten bude po skončení tohoto koncertu promítán s jejím krátkým úvodním slovem.

Protagonisty benefičního koncertu jsou přední čeští pěvci: sopranistka Jana Sibera, loňská držitelka Ceny Thálie, barytonisté Roman Janál, sólista opery Národního divadla v Praze, a Robin Červinek, loňský absolutní vítěz Mezinárodní soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, a mladý tenorista Ondřej Holub. Klavírních partů se ujme Jan Dušek. Všichni účinkují bez nároku na honorář, výtěžek koncertu je věnován výše zmíněnému humanitárnímu projektu Itibo.

Program koncertu je sestaven z posluchačsky oblíbených písní a duetů mistrů klasicismu a romantismu: W. A. Mozarta, F. Schuberta, B. Smetany a především A. Dvořáka. Večerem provázejí Radka Fidlerová a Milan Lukáš Šnajdr.

Koncert se odehraje v netradičním prostoru privátního Clubu Salsita na pražském Smíchově, který se tak mimořádně otevře veřejnosti. Návštěvníci mají možnost si sami zvolit výši vstupného, to začíná již na 100,-Kč. Vstupenky je možné zakoupit buď v předprodeji v síti GoOut nebo na místě hodinu před koncertem.