Přeskočit na obsah

Pierrot lunaire – cyklus, který změnil hudbu 20. století

SatColl L10 op21 autographe Erstniederschrift 13
SatColl L10 op21 autographe Erstniederschrift 13

Cyklus, který změnil nejen vokální hudbu 20. století – tak by se dalo nazvat dílo Pierrot lunaire rakouského skladatele Arnolda Schönberga. Právě 16. října 1912 se uskutečnila v Berlíně za řízení autora jeho premiéra – byla skandálem i úspěchem zároveň. Schönbergovi zajistila postupný průnik do evropského hudebního povědomí a zájem o jeho, do té doby víceméně přehlíženou či nepřijímanou, tvorbu. Spolek Lieder Company se rozhodl uvést toto stěžejní dílo, které stojí na pomezí žánrů písně a melodramu, na den přesně 110 let od jeho premiéry – tedy v neděli 16. října 2022. Sólového partu se ujme sopranistka Irena Troupová, uznávaná interpretka hudby 20. století.

Program je doplněn působivým cyklem Sechs lieder, op. 22 Alexandera Zemlinského, rovněž rakouského skladatele, který však byl i blízkým Schönbergovým přítelem a propagátorem jeho tvorby (v Praze premiéroval například monodrama Erwartung). V letošním roce si rovněž připomínáme 80. výročí jeho úmrtí (1942). Cyklus z roku 1934 bude proveden v nové úpravě skladatele Jana Duška pro komorní obsazení shodné s obsazením Pierrota lunaire, která ještě více podtrhuje barevnost a jistou podobnost obou cyklů.

Spolek Lieder Company se však rozhodl dát v rámci tohoto programu prostor i mladému skladateli a barytonistovi Vojtěchu Šemberovi, který na objednávku zkomponoval meditativní skladbu In einem leeren Raum na text Wolfganga Spitzbardta. Pierrotovské obsazení však mírně aktualizoval, využívá méně obvyklé basové flétny a klavír nahrazuje syntezátorem. Autor se ujme i interpretace sólového partu při provedení světové premiéry.

Interprety budou kromě již zmíněné sopranistky Ireny Troupové a barytonisty Vojtěcha Šembery rovněž přední čeští instrumentalisté a specialisté na hudbu 20. století: flétnista Daniel Havel, klarinetista Jan Mach, houslista a violista David Danel, violoncellista Balázs Adorján a klavírista Jan Dušek. Provedení nastudoval a řídí dirigent Petr Louženský.

Všechny skladby budou provedeny v německém originále a doplněny českými titulky.


V omamné záři měsíce

Velký sál Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2

Neděle 16. října 2022 od 19.30h