Přeskočit na obsah

Zahajujeme první koncertní sezónu

Fotka FB uvodni odhaleni

Spolek Lieder Company vstupuje do své první koncertní sezóny, která bude probíhat v Praze od 8. 5. do 11. 12. Zahrnuje 7 různorodých avšak objevných koncertů. Úvodní tři jsou věnovány Francii, částečně symbolicky vázané na výměnu předsednictví EU mezi Francií a Českou republikou, ale zároveň i reflektující významná výročí.

Fotka FB uvodni odhaleni scaled

Na prvním koncertě 8. 5. zazní zásadní zřídka uváděný téměř hodinový cyklus Oliviera Messiaena Harawi, doplněný dvěma díly jeho pedagogů P. Dukase a M. Duprého. Tímto koncertem si připomeneme 30 let od Messiaenova úmrtí. Vystoupí sopranistka Irena Troupová, barytonista Robin Červinek a klavírista Jan Dušek.

Druhý koncert 5. 6. je pak věnován výročím dalších francouzských autorů: Césara Francka, Clauda Debussyho a Jacquesa Iberta. V jejich dílech se představí sopranistka Jana Sibera, barytonista Roman Janál a klavírista Karel Košárek.

Třetí koncert 26. 6. představuje do jisté míry spojnicí mezi českými autory s Francií. Zazní díla inspirovaná francouzskou literaturou z pera B. Martinů, V. Ullmanna a H. Bartoně. Do programu byly zařazeny i cykly L. Bernsteina a rumunského žijícího skladatele A. Popa, jehož dílo zazní v české premiéře. Pro tento koncert také spolek objednal novou skladbu od mladého českého skladatele Pavla Dudy. Na koncertě vystoupí sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová a klavírista Jan Dušek.

Svým zářijovým koncertem 18. 9. chce spolek prozkoumat méně uváděná díla jinak poměrně známých skladatelů I. Stravinského, A. Honeggera, D. Milhauda a Z. Kodálye, jejichž různá výročí si v letošním roce také připomínáme. Jejich děl se ujme mezzosopranistka Jana Hrochová, barytonista Robin Červinek a klavírista Bohumír Stehlík. V dílech Stravinského vystoupí i další instrumentalisté.

Říjnový koncert 16. 10. považujeme za výjimečný svým načasováním, koná se na den přesně 110 let od premiéry zásadního díla 20. století: Pierrota Lunaire Arnolda Schönberga. To zazní na koncertě spolu s cyklem A. Zemlinského a novinkou od mladého skladatele a zpěváka Vojtěcha Šembery, který se sám ujme interpretace. Sólových partů v dílech Schönberga a Zemlinského se zhostí Irena Troupová, dále se představí přední čeští instrumentalisté za řízení Petra Louženského.

Slavnostní listopadový koncert 13. 11., pouze několik dní před státním svátkem, uvádí písňová díla českých skladatelů K. B. Jiráka, P. Bořkovce, E. Schulhoffa, O. Máchy a I. Hurníka, jejichž významná výročí si letos také připomínáme. Interprety budou sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová, barytonista Roman Janál a klavíristé Bohumír Stehlík a Jan Dušek.

Závěrečný koncert sezóny 11. 12. se ponese ve velmi intimním tónu, zazní canzonetty a písně J. Haydna, J. A. Bendy a J. L. Dusíka (rovněž letošních jubilantů). Všechny v autentické historicky poučené interpretaci renomované sopranistky Ireny Troupové a klavíristky Petry Matějové, která bude hrát na kladívkový klavír (hammerklavier).

Koncerty 8. 5., 26. 6., 18. 9. a 16. 10. se konají ve Velkém Sále Novoměstské Radnice (Praha 2), 5. 6. v Refektáři Profesního domu (Praha 1), 13. 11. v Sále Martinů a 11. 12. v Respiriu Lichtenštejnského paláce (Praha 1).