Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

  • koncert již proběhl.

Hudba ve stínu holokaustu – Irena Troupová & Jan Dušek

15 / 9 / 2021 v 19:30

Komorní koncert představí písně a klavírní skladby českých, resp. česko-německo-židovských skladatelů, kteří se narodili na území bývalých „Zemí koruny české“ ještě v době habsburské monarchie a později, v Československé republice, úspěšně rozvíjeli svoji hudební kariéru. Tu však rázem přerušila okupace nacistickou německou armádou v březnu 1939 a zřízení tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Tři z uváděných skladatelů – Viktor UllmannPavel Haas a Hans Winterberg – byli jako Židé nejprve převezeni do ghetta Terezín a pouze poslední z nich unikl dalšímu transportu do Osvětimi a zdejšímu „konečnému řešení“. Erwin Schulhoff, Žid, přesvědčený komunista a v době okupace i de iure občan Sovětského svazu, byl deportován do bavorského koncentračního tábora Wülzburg, kde brzy poté zemřel. A Rudolf Karel, jediný v této skupině nežidovského původu, prominentní skladatel první republiky, který se po okupaci intenzivně zapojil do domácího odboje, byl po odhalení svých aktivit nejprve uvězněn v Praze na Pankráci, ale v lednu 1945 převezen do Malé pevnosti v Terezíně, kde po měsíci umírá.

Předchozí registrace na akci je nutná. Registrační formulář naleznete ZDE.


Program:

Viktor Ullmann: Wendla im Garten, Schwer ist´s, das Schöne zu lassen

Pavel Haas: Suita pro klavír, op. 13

Ervin Schulhoff:písně na texty ze sbírky “Die Garbe” (Snop obilí) Hanse Steigera, op. 2 (výběr)

Hans Winterberg: Tři písně na texty Franze Werfela

Rudolf Karel: Notturno pro klavír, op. 9

Viktor Ullmann: Tři sonety z portugalštiny op. 29 

Díla těchto skladatelů po válce většinou upadla v zapomnění a teprve po roce 1989 byla nejprve na mezinárodním poli a poté i v Česku stále intenzivněji znovu objevována a také oceňována. Jednou z českých hudebních umělkyň, které se intenzivně zasadily o renesanci těchto děl, je česká sopranistka Irena Troupová. Se svým klavírním partnerem Janem Duškem nejprve v roce 2015 nahrála dvojalbum s kompletní písňovou tvorbou Viktora Ullmanna (žáka Arnolda Schönberga, který část svého dětství a mládí strávil ve Vídni, později však si jako svoji vlast vybral Československo). Po vydání tohoto CD následovalo několikaleté koncertní turné s tímto programem na českých i zahraničních pódiích. A v tomto roce zas přispěli Troupová a Dušek ke znovuobjevení dalšího dosud zcela neznámého „terezínského skladatele“ Hanse Winterberga, když vytvořili podobné CD album s jeho písněmi – vůbec první CD nahrávka díla tohoto skladatele. 

  • Irena Troupová je česká pěvkyně-sopranistka, která od 90. let žila a působila řadu let v Berlíně. Zde se věnovala především interpretaci starší hudby a na tomto poli úspěšně spolupracovala s řadou renomovaných zahraničních dirigentů a interpretů. Po návratu do ČR v roce 2005 svůj repertoár rozšířila i o díla méně či zcela neznámých, v Čechách působících skladatelů 19. a 20. století, mj. tzv. terezínských autorů. Spolupracuje však i s českými soudobými skladateli. Na brněnské JAMU je docentkou zpěvu v oboru tzv. poučené historické interpretace.
  • Jan Dušekčeský skladatel a klavírista mladé generace, je odborným asistentem na pražské HAMU. Jako skladatel je nositelem řady ocenění z různých soutěží a hudebních cen. Jeho klavírní repertoár je velmi široký, zvláštní zájem však platí hudbě 20. a 21. století. Pro Český rozhlas v minulých letech například pořídil kompletní nahrávku klavírního díla Rudolfa Karla. Systematicky se věnuje i spolupráci s interprety písňové tvorby a v tomto roce spolu s mladými českými pěvkyněmi založil a vede spolek LiederSociety, který se zasazuje o větší rozšíření tohoto hudebního žánru na českých pódiích.    

Další informace naleznete na webu na webu Arnold Schönberg Center.

Arnold Schönberg Center

View Pořadatel Website

Arnold Schönberg Center

Zaunergasse 1
Wien, A-1030 Rakousko
+ Google Mapa
Zobrazit web místa konání