Přeskočit na obsah

PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK JE UKONČEN!

KALABIS 100

KALABIS 100

Vyhlašujeme KONKURZ

Lieder Company Prague vyhlašuje konkurz na dětské interprety písní českého skladatele Viktora Kalabise, jehož sté výročí narození si v letošním roce připomínáme. Chceme na koncertě uvést všechny Kalabisovy písně věnované dětem – a možná hledáme právě Tebe!

Pokud Tě porota vybere, budeš moci vystoupit s několika písněmi Viktora Kalabise na Slavnostním koncertě v neděli 19. listopadu 2023 od 15 hodin v Sále Bohuslava Martinů v pražském Lichtenštejnském paláci po boku předních českých pěvců a za doprovodu profesionálních klavíristů Jana Duška a Bohumíra Stehlíka.


Získáš také pamětní list a posléze i profesionální videozáznam celého koncertu.

10. Kalabis 1987

Koho hledáme?

Mladé talentované zpěvačky a zpěváky od 5 do 15 let (rozhoduje věk v den konání koncertu – narozeni mezi 19. 11. 2008 a 19. 11. 2018), kteří se věnují klasickému zpěvu, rádi se učí nové písničky a chtějí si zazpívat na Slavnostním koncertě v krásném Sále Bohuslava Martinů.

Kdy se konkurz koná?

Konkurz proběhne v sobotu 17. června 2023.

Kde se bude konkurz konat?

Konkurz se bude konat v Praze v sále ZUŠ Klementa Slavického – budova U Koruny, Nám. osvoboditelů 1740, Praha 5 – Radotín.

Konkrétní čas vystoupení upřesníme přihlášeným účastníkům po uzávěrce.

Kdo bude v porotě?

V porotě konkurzu usednou sopranistka Alena Hellerová, barytonista Roman Janál, dirigent a sbormistr Petr Louženský (člen správní rady Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové) a klavírista a skladatel Jan Dušek.

Je to soutěž?

Není. Nechceme rozdávat ceny, ani rozhodovat, kdo zpívá na zlato a kdo na bronz. Chceme jen vybrat zpěváky, kteří nás svým výkonem skutečně okouzlí, a budeme je pak chtít představit našim posluchačům v Sále Bohuslava Martinů v Praze.

Konkurz si ale budeme dokumentárně nahrávat, abychom si mohli vaše výkony připomenout a rozhodnout se opravdu spravedlivě.

Jak se mám přihlásit?

Uzávěrka přihlášek byla 19. května 2023.

Příjem přihlášek je nyní již ukončen.

Platí se nějaký poplatek?

Ne, neplatí.

Co musím zazpívat na
konkurzu?

Na konkurz si připrav dvě písně Viktora Kalabise podle svého výběru a to alespoň ze dvou různých cyklů:

    • Dětské písně, op. 5
    • Album lidových písní, op. 23
    • Písničky pro nejmenší, op. 37

A k tomu jednu libovolnou píseň jakéhokoli českého autora, kterou
zpíváš opravdu nejraději.
Podmínkou je zpěv zpaměti a originální tóniny písní.

Kde seženu noty?

Noty Kalabisových písní jsou dostupné v různých knihovnách nebo je na vyžádání poskytneme v digitální podobě. Stačí napsat na email kalabis100@liedercompany.cz.

Musím mít u konkurzu svého
klavíristu?

Není to nutné, na místě bude klavírista, s kterým si před konkurzem budete moci písničky v klidu vyzkoušet. Ale pokud se budeš cítit lépe s vlastním klavíristou, určitě přijeďte oba.

Co bude následovat?

Do týdne po konkurzu porota oznámí, koho vybrala k účinkování na koncertě. S nimi a ideálně i jejich pedagogy pak dohodne také konkrétní repertoár, který se do listopadu má kdo naučit (aby třeba nezpívali tři stejnou písničku).

Písničky na koncertě bude doprovázet jeden z našich skvělých klavíristů. Zkoušet s nimi bude možné od října po dohodě v Praze a Brně. Propojíme vás, nebojte se.

Co když mě nevyberete?

Nezoufej, i tak tě pozveme na náš slavnostní koncert. Všichni účastníci konkurzu dostanou 3 volné vstupenky pro sebe a rodiče nebo učitele. Rádi vás všechny na koncertě přivítáme.
29. Kalabis portret IV

Viktor Kalabis (1923 Červený Kostelec – 2006 Praha) se začal učit hře na klavír v pěti letech. Od roku 1939 navštěvoval gymnázium v Jindřichově Hradci, které však bylo v roce 1940 pro Čechy uzavřeno. Středoškolská studia tak úspěšně zakončil v roce 1942 maturitou na gymnáziu v Soběslavi. Následně působil jako pomocný učitel na Odborné škole pro ženská povolání v Mělníku, kterou však v roce 1944 kvůli totálnímu nasazení musel opustit. Až do Květnového povstání v roce 1945 pracoval v letecké továrně Hawlik-Flugzeugwerke u Mělníka.

V září téhož roku se přestěhoval do Prahy a začal studovat skladbu u Emila Hlobila na Pražské konzervatoři a dále hudební vědu, estetiku, psychologii a filozofii na Univerzitě Karlově. Na HAMU studoval kompozici u Jaroslava Řídkého a hudební teorii u Karla Janečka. V roce 1949 odešel z filozofické fakulty s absolutoriem, diplomová práce na téma Bartók, Stravinskij mu však byla zamítnuta. Doktorát mu byl dodatečně uznán až v roce 1991. V roce 1949 získal cenu ČSAV za skladbu Ptačí svatby, op. 5.

Na podzim roku 1951 se na AMU seznámil se svojí budoucí ženou, cembalistkou Zuzanou Růžičkovou. Po několika měsících pedagogického působení na AMU byl Kalabis 23. února 1953 z politických důvodů propuštěn. Následně nastoupil do Československého rozhlasu jako redaktor hudební redakce pro děti a mládež. V roce 1966 se stal jedním z hlavních iniciátorů Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. V roce 1972 ukončil spolupráci s Českým rozhlasem a od té doby se věnoval již výhradně komponování. Vytvořil na 90 opusů skladeb různého zaměření, řada z nich zazněla na významných světových pódiích a festivalech v interpretaci předních sólistů i orchestrů (např. Camerata Zürich, Staatskapelle Dresden, Staatskapelle Berlin, Washingtonský komorní orchestr).