- koncert již proběhl.
Písně mistrů romantismu
HROCHOVÁ & ČERVINEK & ŘEZNÍČEK & STEHLÍK
Opomenout v roce 2023 výročí Johannesa Brahmse (1833 – 1897), jehož písňová tvorba je stejně tak zásadní jako tvorba komorní či symfonická, by dozajista bylo velkou chybou. Pro tento koncert jsme proto vybrali spíše méně uváděná díla tohoto velikána romantismu a doplnili je dalšími skladbami jubilujících romantických autorů – Edvarda Hagerupa Griega (1843 – 1907) a Maxe Regera (1873 – 1916). Tvorba posledního zmíněného je u nás prakticky neznámá, písňová tvorba možná v Čechách ještě nikdy nezazněla. Program pak uzavřou díla u nás zřídka uváděných, avšak zajímavých autorů Franka Bridge (1879 – 1941) a Adolpha Busche (1839 – 1913).
Interpretace těchto romantických písňových klenotů se ujme přední česká mezzosopranistka Jana Hrochová, mladý nadějný barytonista Robin Červinek, violista Jan Řezníček a klavírista Bohumír Stehlík.
Koncert se odehraje ve vyhledávaném příjemném prostředí smíchovského Clubu Salsita.
Skladby budou uvedeny v originálech a doplněny českými titulky.
10 / 12 / 2023 od 19:30
Salsita Club, Praha – Smíchov
Program:
Účinkující:
Jana Hrochová – mezzosoprán
Mezzosopranistka Jana Hrochová (Wallingerová), rozená Štefáčková, získala první pěvecké zkušenosti v Šumperském dětském sboru. Absolvovala pražskou konzervatoř ve třídě Jarmily Krásové (1993 – 1999). V roce 1998 získala druhou cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky. Od roku 2001 se formou soukromého studia vzdělává u Natálie Romanové. V letech 1997 – 2000 zpívala v Opeře Mozart v Praze. Věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara.
Od roku 2000 je sólistkou Opery Národního divadla v Brně, kde ztvárnila roli Carmen (Carmen), Laury (La Gioconda), Káči (Čert a Káča), Rosiny (Lazebník sevillský), Suzuki, (Madama Butterfly), Lišáka (Liška Bystrouška), Varvary (Káťa Kabanová), Feneny (Nabucco), Hänsela (Perníková chaloupka), Niklase (Hoffmannovy povídky) a mnoho dalších. Hostuje také v divadle Freiburg, v Národním divadle Praha, ve Státní opeře Praha, ve Státním divadle Košice, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Moravském divadle Olomouc a v Městském divadle v Ústí nad Labem. Spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry – BBC Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií B. Martinů a významnými dirigenty jakými jsou Jiří Bělohlávek, Serge Baudo, Gerd Albrecht, Manfred Honeck, Ondrej Lenárd, Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Leoš Svárovský, Tomáš Hanus, Andrej Borejko, Dennis Russell Davies a další. Koncertuje v zahraničí (Velká Británie, Japonsko, Čína, Španělsko, Mexiko, Řecko, Holandsko, Rakousko, Německo a Itálie).
V roce 2011 zpívala altové sólo v Rekviem Antonína Dvořáka na státním pohřbu Václava Havla. Za rok 2005, 2008 a 2010 jí byla Národním divadlem Brno udělena cena diváka DIVA. V roce 2012 získala širší nominaci na Cenu Thálie za roli Dulcinée v inscenaci Don Quichotte v divadle F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2013 získala širší nominaci na Cenu Thálie za roli Hermia v inscenaci Sen noci svatojánské v Národním divadle Brno. V letech 2011 až 2018 natočila 5 CD písní Bohuslava Martinů pro vydavatelství Naxos. V roce 2014 debutovala rolí Carmen v Theater Freiburg. V roce 2016 debutovala na festivalu Proms za doprovodu BBC Symphony Orchestra v londýnské Royal Albert Hall.
Robin Červinek – baryton
Robin Červinek se narodil v Kyjově, kde také se zpěvem začal na ZUŠ. Dále navštěvoval soukromé hodiny u sólisty Národního divadla v Olomouci Davida Szendiucha. V roce 2021 získal magisterský titul na JAMU v Brně ve třídě doc. Zdeňka Šmukaře. Od roku 2020 je také studentem Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde studuje u prof. Margit Klaushofer. Během studií se zúčastnil několika mezinárodních interpretačních kurzů u světových umělců a pedagogů jako jsou například: Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Thomas Steinhöfel, Singfried Goritz, Irena Sylya a Amelia Felle
V rámci komorní opery v brněnském divadle na Orlí nastudoval tyto role: Krále v Orfově opeře Chytračka, Básníka v soudobé opeře Neznámá od Daniela Šimka, Hraběte v opeře Il matrimonio segreto od Domenica Cimarosy a Hraběte v Mozartově opeře Figarova svatba. V zámeckém divadle Schönbrunn ve Vídni ztvárnil roli Harlekýna ve Straussově opeře Ariadna na Naxu.
Zúčastnil se také několika mezinárodních soutěží. V roce 2018 se stal absolutním vítězem soutěže Pražský pěvec. Získal 2.cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, z níž si odnesl rovněž velké množství mimořádných cen, jako cenu Jana Lucemburského, cenu Beno Blachuta, cenu Viléma Zítka a cenu Milana Bürgera. K jeho dalším soutěžním úspěchům patří 2. místo na Duškově interpretační soutěži. V květnu 2019 získal 2. místo na soutěži Iuventus Canti. V roce 2021 získal 2. místo na soutěži Iuventus Canti a stal se laureátem mezinárodní soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského. V listopadu 2021 se stal vítězem soutěže Nadace Bohuslava Martinů, kde také získal tři zvláštní ceny. Od sezony 2021/2022 je členem operního studia Slovenského národního divadla v Bratislavě. Hostuje také v ND v Brně a ND v Ostravě.
Jan Řezníček – viola
Jan Řezníček absolvoval nejprve hru na housle jak na konzervatoři, tak na Janáčkově akademii múzických umění a později si své studium rozšířil na posledně jmenovaném vzdělávacím zařízení i o hru na violu. Řezníček krátce působil na postu houslisty Státní filharmonie Brno a jako sekundista i violista byl členem Moravského kvarteta, než se do Státní filharmonie Brno navrátil, aby usedl na místo violisty. Řezníček ale spolupracoval i s dalšími významnými formacemi z domácí či zahraniční provenience, jakými jsou Filharmonie Bohuslava Martinů; Filharmonie Brno; Moravský komorní orchestr; Talichův komorní orchestr nebo Toronto Sinfonietta; stejně tak jako s dirigenty zvučných i méně zvučných jmen včetně dalších kolegů instrumentalistů. J. Řezníček pravidelně koncertuje s klavíristy Jiřinou Kolmanovou či Eduardem Spáčilem, aby buď s nimi nebo s jinými kolegy pravidelně odpremiéroval vybraná díla českých nebo zahraničních soudobých skladatelů. V současném čase je Řezníček spjat především s Janáčkovým kvartetem, s nímž vystupuje jak na koncertních podiích či na mezinárodních turné, ale mimo to si najde čas i na vlastní sólové violové recitály před publikem doma i za hranicemi republiky. S posledně uvedenou formací pracuje Řezníček i v nynějšku, natočil nespočet alb a procestoval několik zemí.
Jan Řezníček se kromě své umělecké činnosti věnuje také práci pedagoga jak na brněnské konzervatoři, tak na Janáčkově akademii múzických umění, pod jejímiž křídly působil na hudební fakultě jako profesor komorní hry. Mimo uvedené výchovné působení vyučuje Řezníček nové mladé adepty o hudební vzdělání také na instrumentálních kurzech v Turnově nebo v Novém Městě na Moravě, respektive zasedá v porotách soutěží konzervatoří a základních uměleckých škol. Jan Řezníček je léta spojen především účinkováním s Janáčkovým kvartetem či s vlastním koncertními sólovými recitály.
Bohumír Stehlík – klavír
Bohumír Stehlík je jeden z předních klavíristů mladší generace. Vyniká svou instrumentální zručností a neobvyklou hudební vyjadřovací schopností. Vystupuje sólově i na koncertech komorní hudby u nás i ve světě.
Vystudoval pražské Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením v klavírní třídě profesorky Iriny Kondratěnko. Po roce na Akademii múzických umění v Praze zamířil r. 2011 do Švédska, kde studoval až do roku 2016 na jedné z nejprestižnějších skandinávských hudebních škol – Hudebním institutu Edsberg pod Royal College of Music ve Stockholmu pod vedením profesora Matse Widlunda. Bohumír je laureátem řady klavírních soutěží (např. Ljunggrenska tävlingen – 1. cena, Stockholm International Music Competition – 2. cena, Concertino Praga – 1. cena, Virtuosi per Musica di Pianoforte – 1. cena ad.). Byl oceněn rovněž mnoha stipendii, například stipendiem Yamaha, či každoročně prestižním stipendiem švédské královské akademie za sólo, komorní hudbu a klavírní doprovod. S komorním souborem Duo du Rêve s flétnistkou Janou Jarkovskou obdržel řadu ocenění v soutěžích komorní hudby (ProMusicis France Award – vítěz, „Salieri-Zinetti“ International Chamber Music Competition – 3. cena, ISA Open Awards – vítěz, Val Tidone International Chamber Music Competition – 1. cena). S Janou Jarkovskou rovněž natočil několik společných CD. Mimo Dua du Rêve pravidelně vystupuje s houslistkou Markétou Janouškovou a je členem mezinárodního souboru Ensemble D’Accord.
Kromě koncertní činnosti spolupracuje s Českým rozhlasem, dále působí v produkcích festivalu Povaleč a festivalu komorní hudby „D’Accord, das Klassikfestival“ v Německu. Působil také jako vyučující na hudební akademii Ingesund při universitě Karlstad ve Švédsku a od října 2016 vyučuje na Janáčkově Akademii múzických umění v Brně. Bohumír je hlavním varhaníkem chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách.