Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

  • koncert již proběhl.

Písně pro děti a s dětmi

SIBERA & HOLUB & DUŠEK & STEHLÍK

Tento koncert je specifický uvedením skladeb Viktora Kalabise, které jsou určeny dětským zpěvákům. V letošním roce, kdy si připomínáme výročí sto let narození tohoto českého skladatele, jsme se totiž rozhodli uvést jeho kompletní písňovou tvorbu. Pro výběr dětských interpretů byl proto uspořádán konkurz. Mezi účinkujícími už najdete i dětské interprety, které porota vybrala.

Druhou polovinu koncertu pak doplní skladby Leonarda Bernsteina a Francise Poulenca, které jsou zkomponované sice pro dospělé interprety, ale určené dětským posluchačům. Mimoto uvedeme ve světové premiéře novou skladbu od mladé skladatelky Darjy Kukal Moiseevy pro soprán, tenor, dětský hlas a čtyřruční klavír.

Koncert je určen i dětským posluchačům, proto se koná už v 15 hodin.

Sibera Holub

19 / 11 / 2023 od 15:00

Lichtenštejnský palác, Praha

Sál Bohuslava Martinů

Program:

Viktor Kalabis: Dětské písně, op.15; Album lidových písní, op. 23, Písničky pro nejmenší, op. 37

Leonard Bernstein: I Hate Music

Francis Poulenc: Čtyři písně pro děti

Darja Kukal Moiseeva: Skladba na objednávku spolku pro soprán, tenor, dětský hlas a čtyřruční klavír (premiéra)

Účinkující:

Jana Sibera – soprán
DSC0629 Edit

Sopranistka Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř (2000) a Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (2005). Již od
roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Od 1. ledna 2012 je sólistkou Opery Národního divadla.

V inscenacích Státní opery Praha a Národního divadla se představila
jako Mozartova Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Papagena a Královna noci (Kouzelná flétna) a Despina (Così fan tutte); Lucia (Donizetti: Lucia di Lammermoor), Verdiho Violetta (La traviata), Gilda (Rigoletto) a Oscar (Maškarní ples), dále jako Musetta (Puccini: Bohéma), Adéla (Strauss: Netopýr), Philine (Thomas: Mignon), Frasquita i Micaela
(Bizet: Carmen), Kuchtík a 1. žínka (Dvořák: Rusalka), Clarisse
(Weber – Mahler: Tři Pintové), Cunegonde (Bernstein: Candide), v trojroli Číšníček – Zázračné dítě – Žák v Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy pod taktovkou Charlese Mackerrase, také jako Karolina (Smetana: Dvě vdovy), Bystrouška (Janáček: Příhody lišky Bystroušky),
Terinka (Dvořák: Jakobín), Mařenka (Humperdinck: Jeníček a Mařenka) ad. Ve svém repertoáru má také role Noriny (Donizetti: Don Pasquale), Blondy (Mozart: Únos ze serailu), Fiorilly (Rossini: Turek v Itálii) a Blaženky (Smetana: Tajemství), které nastudovala pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Účinkovala ve více než 40 reprízách Dona Giovanniho v letní stagioně Opery Mozart ve Stavovském divadle. V Národním divadle moravskoslezském hostovala jako Verdiho Violetta (La traviata), Eurydika (Offenbach: Orfeus v podsvětí) a Annina (Strauss: Noc v Benátkách). V roce 2022 zde nastudovala roli Manon ve stejnojmenné opeře Julese Masseneta, za kterou rovněž získala cenu Thálie.

V červnu 2008 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Barbary Hendricks ve Štrasburku. V roce 2011 a 2012 hostovala jako Violetta v Gdaňsku, v roce 2016 jako Ofélie v opeře Göteborg. Účastnila se také několika turné Opery ND v Japonsku a Koreji. K velkému úspěchu patří spolupráce s tenoristou Jonasem Kaufmannem na jeho profilovém CD pro firmu Decca. Spolupracovala s dirigenty, jako jsou M. Armiliato, Sir Ch. Mackerras, J. Bělohlávek, J. Latham-Koenig, G. Tourniaire a E. Dovico.

Ondřej Holub – tenor
Holub 1

Ondřej Holub v raném mládí prošel Kühnovým dětským sborem a chlapeckým sborem Pueri gaudentes, díky kterému se stal i dětským sólistou Státní opery Praha v inscenaci Mozartovy Kouzelné Flétny. Obor klasický zpěv studoval soukromě u prof. Lenky Pištěcké, při studiu na pražské konzervatoři u prof. Valentina Prolata a později se pěvecky rozvíjel u prof. Jiřího Kotouče.

Od roku 2019 spolupracuje s mezinárodně uznávaným souborem Collegium 1704, kde účinkuje jako sólista
i ansámblový zpěvák, pravidelně spolupracuje také se souborem Ensemble Damian, který se zabývá historicky
poučenou interpretací barokní opery. Jako sólista pravidelně spolupracuje s řadou souborů a orchestrů (Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Filharmonie Hradec Králové, Jihočeská komorní filharmonie aj.), působí také jako ansámblový zpěvák většiny předních tuzemských souborů staré hudby – Schola Gregoriana Pragensis, Collegium Marianum, Cappella Mariana, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque, Victoria Ensemble, Musica Florea, se kterými se pravidelně účastní prestižních tuzemských i zahraničních festivalů.

V letech 2013–2019 byl členem vokálního ansámblu Martinů Voices, jenž se řadí mezi elitní interprety hudby 20. a 21. století. V roce 2007 založil s bývalými členy sboru Pueri gaudentes mužské vokální kvinteto Rudolfvoice, se kterým vystoupil např. i ve washingtonském Kennedy Center. Mimo jiné také příležitostně spolupracuje s Pražským filharmonickým sborem, s nímž při výročí sta let od založení Československa vystoupil v New Yorské Carnegie Hall v provedení 2. symfonie Gustava Mahlera.

Dětští zpěváci písní Viktora Kalabise
  • Hrubešová, Madlen
  • Hřivňáková, Michaela
  • Jakubíčková, Anna
  • Jirák, Martin
  • Luňáková, Berenika
  • Mráz, Filip
  • Rozumek, Bohdan Luis
  • Štěpánová, Tereza
  • Wertzová, Emma
Jan Dušek – klavír
Jan_Dusek

Jan Dušek vystudoval konzervatoř v Teplicích (klavír, skladba). V letech 2004–2009 studoval skladbu na Akademii múzických umění (Hanuš Bartoň), v roce 2012 zde dokončil doktorandské studium téhož oboru. Od roku 2012 působí jako odborný asistent na katedře skladby Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Jako klavírista se zúčastnil několika mistrovských kurzů a workshopů (Cyprien Katsaris, Irina Ossipova, Angela Hewitt, Lilit Grygorian, Maria João Pires), své znalosti si rozšířil v letech 2013-14 soukromým studiem hry na klavír ve Vídni u Roberta Lehrbaumera, v roce 2015 v Paříži u Xiao-Mei Zhu a od roku 2016 v Londýně u Gordona Fergus-Thompsona. Získal ceny a čestná uznání v soutěžích (Concertino Praga, Mezinárodní klavírní soutěž B. Smetany, Mezinárodní soutěž Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramu). Pravidelně pořizuje nahrávky české hudby pro Český rozhlas, pro který nahrán např. kompletní klavírní dílo Rudolfa Karla. V roce 2015 vydal se sopranistkou Irenou Troupovou CD s kompletní písňovou tvorbou Viktora Ullmanna, v roce 2021 pak společně vydali kompletní písňovou tvorbu Hanse Winterberga. Účinkuje pravidelně na mezinárodních festivalech (Pražské Jaro, Věčná naděje, Junge Kunstler Beyreuth apod.).

V roce 2006 mu byla udělena 1. cena na skladatelské soutěži Generace za skladbu „…již za sedm dnů sešlu na zemi déšť…“ a v roce 2007 na téže soutěži opět 1. cena za skladbu „Gradace pro varhany“. V soutěži NUBERG 2008 získal za skladbu „Chalomot jehudi’im“ Cenu veřejnosti, o rok později obdržel za tutéž skladbu Cenu Gideona Kleina. V roce 2010 byl jeho melodram „Pražský chodec” oceněn 2. cenou v Soutěži pro mladé umělce vyhlašované Městskou částí Praha 1, v téže soutěži pak za klavírní cyklus „Pražské zvony“ získal 3. cenu v roce 2012. Za hudbu k němému filmu „Dítě ghetta“ získal v soutěži NuBERG 2011 Cenu veřejnosti, za hudbu k celovečernímu němému filmu Ost und West pak v následujícím ročníku téže soutěže Cenu mladých. Jeho skladby jsou interpretovány předními sólisty a dirigenty (např. klarinetista Irvin Venyš, flétnistka Monika Štreitová, dirigent Petr Louženský) i komorní soubory a orchestry (např. Nederlands Blazers Ensemble, Holandsko; Epoque kvartet; Orchestr BERG; Pražská komorní filharmonie; Pražský filharmonický sbor ad.).

www.jan-dusek.com


Bohumír Stehlík – klavír
6

Bohumír Stehlík  je jeden z předních klavíristů mladší generace. Vyniká svou instrumentální zručností a neobvyklou hudební vyjadřovací schopností. Vystupuje sólově i na koncertech komorní hudby u nás i ve světě.

Vystudoval pražské Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením v klavírní třídě profesorky Iriny Kondratěnko. Po roce na Akademii múzických umění v Praze zamířil r. 2011 do Švédska, kde studoval až do roku 2016 na jedné z nejprestižnějších skandinávských hudebních škol – Hudebním institutu Edsberg pod Royal College of Music ve Stockholmu pod vedením profesora Matse Widlunda. Bohumír je laureátem řady klavírních soutěží (např. Ljunggrenska tävlingen – 1. cena, Stockholm International Music Competition – 2. cena, Concertino Praga – 1. cena, Virtuosi per Musica di Pianoforte – 1. cena ad.). Byl oceněn rovněž mnoha stipendii, například stipendiem Yamaha, či každoročně prestižním  stipendiem švédské královské akademie za sólo, komorní hudbu a klavírní doprovod. S komorním souborem Duo du Rêve s flétnistkou Janou Jarkovskou obdržel řadu ocenění v soutěžích komorní hudby (ProMusicis France Award – vítěz, „Salieri-Zinetti“ International Chamber Music Competition – 3. cena, ISA Open Awards – vítěz, Val Tidone International Chamber Music Competition – 1. cena). S Janou Jarkovskou rovněž natočil několik společných CD. Mimo Dua du Rêve pravidelně vystupuje s houslistkou Markétou Janouškovou a je členem mezinárodního souboru Ensemble D’Accord.

Kromě koncertní činnosti spolupracuje s Českým rozhlasem, dále působí v produkcích festivalu Povaleč a festivalu komorní hudby „D’Accord, das Klassikfestival“ v Německu. Působil také jako vyučující na hudební akademii Ingesund při universitě Karlstad ve Švédsku a od října 2016 vyučuje na Janáčkově Akademii múzických umění v Brně. Bohumír je hlavním varhaníkem chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách.

www.bohumirstehlik.com


Místo konání:

Lichtenštejnský palác – Sál Martinů

Malostranské nám. 13
Praha 1, 11800 Česká republika
K100
KalabisRuzickovaFund